Strategija lokalnega razvoja 2014-2020

LAS Dobro za nas je oddala Strategijo lokalnega razvoja na prvi javni poziv za pridobitev pravice do sredstev CLLD, 30. oktobra 2015. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je 28.9.2016 izdalo odločbo o potrditvi Lokalne akcijske skupine Dobro za nas ter Strategije lokalnega razvoja LAS Dobro za nas za obdobje 2014-2020.

Januarja 2020 smo na Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano posredovali predlog prve spremembe Strategije lokalnega razvoja, v katerem smo, za lažje črpanje sredstev, združili ukrepe znotraj posameznega tematskega področja. V začetku meseca julija 2020 smo prejeli odločbo o potrditvi prve spremembe Strategije lokalnega razvoja.

Objavljamo potrjeno drugo spremembo Strategije, na podlagi katere bomo objavili nove Javne pozive.

Uresničevanje strategije

Strategijo bomo uresničevali s pripravo in izvedbo partnerskih projektov, ki bodo sledili ciljem in ukrepom zastavljenim v strategiji. Strategija je živ dokument, njeno izvajanje bomo sprotno spremljali, ugotavljali napredek in jo po potrebi tudi dopolnjevali.

Osredotoča se na štiri tematska področja ukrepanja:

  • Ustvarjanje delovnih mest,
  • Razvoj osnovnih storitev,
  • Varstvo okolja in ohranjanje narave ter
  • Večja vključenost mladih, žensk in drugih ranljivih skupin.

LAS Dobro za nas je član slovenskega združenja LAS, to je Društva za razvoj slovenskega podeželja (DRSP), preko tega pa tudi član evropskega združenja LAS, to je ELARD.

 

Naziv aktivnosti:
Podpora za tekoče stroške in stroške animacije v okviru Lokalne akcijske skupine LAS Dobro za nas

Cilj:
Obveščanje in informiranje javnosti

Pričakovani rezultati:
Vključevanje skupnosti
• k doseganju kazalnikov zastavljenih v Strategiji lokalnega razvoja,
• v izvajanje projektnih aktivnosti v okviru operacij,
• k identificiranju potreb na območju LAS,
• k enakomernemu razvoju območja LAS.

Obveščanje javnosti
• o aktualnih zadevah povezanih z LAS,
• o javnih pozivih LAS,
• o operacijah v izvajanju,
• o dokumentaciji, ki se navezuje na pravilno izvedbo operacij,
• o novostih na območju LAS.

Povzetek:
CLLD je nadgradnja do sedaj poznanega pristopa LEADER, ki se je na ravni EU izkazal kot uspešna metoda razvojnega načrtovanja in izvajanja projektov.
Pristop »od spodaj navzgor« omogoča lokalnemu prebivalstvu, da z oblikovanjem lokalnih partnerstev tako imenovanih lokalnih akcijskih skupin (LAS), aktivno odloča o prioritetah in razvojnih ciljih lokalnega območja, vključno z viri financiranja za doseganje ciljev lokalnega območja.
Pristop omogoča uresničevanje široke palete izzivov v različnih okoljih, večjo fleksibilnost pri doseganju ciljev in odgovarja dejanskim potrebam lokalnega območja.
V Evropski Uniji je pristop LEADER v praski že vse od leta 1991, v Sloveniji pa se je ta pristop pričel s programskim obdobjem 2007–2013.
Ukrepi LEADER so se izvajali na 95 % ozemlja RS. Odobrenih je bilo več kot 1.400 projektov.

CLLD dejstva:
• Je pristop/metoda, ki jo je kot novost v programskem obdobju 2014–2020 Evropska komisija ponudila državam članicam v izvajanje.
• Omogoča reševanje razvojnih izzivov s pomočjo multiplikativnih učinkov pri povezovanju ukrepov in sredstev iz več strukturnih skladov hkrati.
• CLLD se uresničuje preko na novo oblikovanih LAS.
• Izziv pristopa CLLD je, da se s skupnim ukrepanjem pospeši razvoj zlasti podeželskih območij in se tako ustvarijo možnosti za nastanek novih delovnih mest, višjo kakovost bivanja, boljšo dostopnost ter ne nazadnje za ohranjanje kulturnih in krajinskih značilnosti ter obvladovanje demografskih sprememb.
• V programskem obdobju 2014–2020 je predvidena uporaba pristopa CLLD pri treh skladih, in sicer Evropskem kmetijskem skladu za razvoj podeželja (EKSRP), Evropskem skladu za pomorstvo in ribištvo (ESPR) in Evropskem skladu za regionalni razvoj (ESRR).

  • Tematska področja ukrepanja so:
    1. Ustanavljanje novih delovnih mest
    2. Osnovne storitve na podeželju
    3. Varstvo okolja
    4. Večja vključenost mladih, žensk in drugih ranljivih skupin na podeželju.

Izvajanje CLLD določa Uredba o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, v programskem obdobju 2014–2020 (Uradni list RS, št. 42/2015):

Namen CLLD je spodbujanje celovitega in uravnoteženega razvoja lokalnih območij po pristopu »od spodaj navzgor« ob upoštevanju endogenih razvojnih potencialov in zmogljivosti, predvsem krepitve socialnega kapitala z aktivnim vključevanjem prebivalstva v skupno načrtovanje in odločanje o lastnem lokalnem razvoju po načelu subsidiarnosti in participativne demokracije.

Cilj CLLD je spodbujanje socialnega vključevanja ter boj proti revščini in kakršnikoli diskriminaciji, zmanjševanje regionalnih razvojnih razlik in gospodarski razvoj območij. Poleg tega pa je cilj prispevati k ohranjanju narave, varstvu okolja, kulturne dediščine, kulturne krajine in njenih elementov.«
CLLD omogoča lokalnemu prebivalstvu, da se medsebojno poveže v t.i. lokalne akcijske skupine (LAS) in preko njih aktivno odloča o prioritetah in razvojnih ciljih lokalnega območja, vključno z viri financiranja za doseganje ciljev lokalnega območja. V ta namen LAS pripravi in izvaja Strategijo lokalnega razvoja, ki temelji na družbenih, okoljskih in ekonomskih prednostih in endogenih razvojnih potencialih območja. Tak pristop omogoča uresničevanje široke palete izzivov v različnih okoljih, večjo fleksibilnost pri doseganju ciljev in odgovarja dejanskim potrebam lokalnega območja.
CLLD s kombinacijo različnih virov financiranja omogoča LAS izvedbo celovitih in kompleksnejših operacij, ki niso strogo omejene na podeželska območja, ampak vključujejo tudi ribiška in mestna naselja. Tovrsten pristop je veliko bolj celosten in posledično vpliva na uspešnejše uresničevanje lokalnih potreb. Dostop do sredstev različnih skladov lokalnim partnerstvom omogoča, da namenijo več pozornosti tudi tistim področjem in vprašanjem, ki bi jih sicer težko obravnavala.
Več o instrumentu CLLD si lahko preberete na: www.program-podezelja.si

Podpora iz podukrepa »Podpora za tekoče stroške in stroške animacije« je namenjena za sofinanciranje stroškov, ki so nastali pri upravljanju in delovanju LAS, vključno s spremljanjem in vrednotenjem SLR, animaciji območja LAS in pomoči potencialnim upravičencem za razvijanje projektnih idej in pripravo operacij.

Za vsebino na spletni strani LAS Dobro za nas je odgovorna lokalna akcijska skupina LAS Dobro za nas, ki jo zastopa vodilni partner Razvojno informacijski center Slovenska Bistrica. Organ upravljanja za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014—2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.